پرسش ۱: سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی به طور کلی چه شاخص‌های علم‌سنجی را از اعضای هیأت علمی نمایش می‌دهد؟

 

شاخص‌های علم‌سنجی ارائه شده اعضای هیأت علمی در این سامانه عبارتند از تعداد مقالات نمایه شده هر عضو هیأت علمی در بانک اطلاعاتی SCOPUS، تعداد کل استنادات دریافت شده این مقالات در بانک اطلاعاتی SCOPUS، میانگین استناد به ازای هر مقاله، شاخص h-Index، شاخص h-Index بدون خوداستنادی، شاخص h-Index بدون خوداستنادی نویسندگان و شاخص h-Index بدون استنادات کتاب در بانک اطلاعاتی SCOPUS می‌باشد.

 

 پرسش ۲: شاخص‌های علم‌سنجی سامانه ISID چند وقت یکبار به روز می‌شوند؟

 

اطلاعات هر فرد در سامانه، به طور خودکار حداقل هر ۲۰ روز یکبار به روز رسانی می‌شود.

 

 پرسش ۳: من ده مقاله در ISI، نه مقاله در PubMed، هفده مقاله در SCOPUS و ۱۱ مقاله علمی پژوهشی دارم ولی سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی، فقط ۱۷ مقاله از من نمایش می‌دهد. مشکل کجاست؟

 

سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی مبتنی بر بانک اطلاعاتی SCOPUS کار می‌کند و اطلاعاتی که استخراج کرده و نمایش می‌دهد صرفا بر اساس داده‌های موجود در بانک اطلاعاتی SCOPUS است. در نتیجه انتظار می‌رود فقط مقالاتی که شما در بانک اطلاعاتی SCOPUS دارید، در این سامانه محاسبه شده و نمایش داده شود.‌ هرچند تعداد مقالات شما در سایر پایگاه‌های اطلاعاتی شامل PubMed، ISI و حتی مقالات بازیابی شده در Google Scholar نیز استخراج و در سامانه نشان داده می‌شوند.

 

 پرسش ۴: چرا بانک اطلاعاتی SCOPUS مبنای محاسبه شاخص‌های مقالات و استنادات من در این سامانه قرار گرفته است؟ چرا این سامانه از اطلاعات بانک‌های ISI یا PubMed استفاده نمی‌کند؟

 

در سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی، شاخص‌های علم‌سنجی که مبتنی بر استناد (Citation) هستند محاسبه و ارائه می‌شود. از آنجا که بانک اطلاعاتی PubMed، بانک اطلاعات استنادی نیست و امکان محاسبه و ارائه استناد (Citation) را ندارد، نمی‌تواند مبنای استخراج این سامانه قرار گیرد. علت انتخاب بانک اطلاعاتی SCOPUS در مقایسه با ISI در این سامانه، پوشش گسترده‌تر مجلات در بانک اطلاعاتی SCOPUS در گستره موضوعی علوم پزشکی، کشور ایران و زبان فارسی است که مجلات و مقالات بیشتری را در مقایسه با ISI‌ در برمی‌گیرد.

 

 پرسش ۵: تعداد مقالات من در SCOPUS بیشتر از عددی است که سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی نشان می‌دهد. مشکل چیست؟

 

امکان دارد مقالات شما در بانک اطلاعاتی SCOPUS، در گروه‌های Affiliation و یا نوشتارهای نام و فامیل متعددی از شما قرار گرفته باشند. به عبارت دیگر، ممکن است مقالات شما در SCOPUS، در یک Profile واحد و یکتا درج نشده باشد. از آنجا که این سامانه به طور خودکار، اطلاعات علم‌سنجی شما را از پروفایلی که بیشترین مقالات شما را پوشش می‌دهد، گردآوری می‌کند، مقالات قرارگرفته شما در سایر گروه‌های Affiliation و یا اشکال نوشتاری نام و فامیل شما در آن محاسبه نمی‌شود. بدین منظور لازم است، Profile‌های متعدد خود را در بانک اطلاعاتی SCOPUS با یکدیگر ادغام و یکپارچه (Merge) نمایید.

 

 پرسش ۶: چگونه می‌توانم پروفایل و اشکال نوشتاری متعدد نام خود را در بانک اطلاعاتی SCOPUS ادغام و یکپارچه کنم؟

 

برای انجام این کار می توانید از واحد علم‌سنجی دانشگاه خود کمک بگیرید و یا شخصا از طریق گزینه Author Search نوشتارهای مختلف نام خود را جستجو و سپس با انتخاب آن‌ها و کلیک بر روی دکمه Request to Merge Authors، درخواست ادغام پروفایل‌های متعدد خود و یکپارچه‌سازی‌ آن‌ها را برای SCOPUS‌ ارسال نمائید. پس از بررسی درخواست و در صورت تایید آن، بانک اطلاعاتی SCOPUS حداکثر ظرف مدت دو هفته، Profile‌های مختلف و متعدد شما در SCOPUS در هم ادغام شده و مقادیر شاخص‌های علم‌سنجی شما نیز در سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی اصلاح و روزآمد خواهد شد.

 

پرسش ۷: آیا پس از ادغام پروفایل‌های متعدد خود در بانک اطلاعاتی SCOPUS، لازم است اطلاعات خود را در سامانه نیز برای نمایش صحیح اطلاعات تغییر دهم؟

 

خیر، پس از ادغام پروفایل‌های متعدد و یکپارچه سازی‌ آن‌ها در SCOPUS‌، سامانه علم‌سنجی به طور خودکار حداکثر طی مدت دو هفته، اطلاعات جدید شما را از SCOPUS‌ استخراج و در سامانه به جای اطلاعات قبلی قرارداده و روزآمد می‌کند.

 

 پرسش ۸: نام و فامیل من در سامانه نیست. با کجا بایستی تماس بگیرم؟

 

مسئول تکمیل اولیه اطلاعات اعضای هر دانشگاه در سامانه، کارشناس علم‌سنجی دانشگاه مربوطه است که در معاونت تحقیقات و فن‌آوری دانشگاه مستقر است. برای تماس با ایشان می‌توانید از لینک فرم ارسال بازخورد قرار گرفته در قسمت تحتانی، منتهی‌الیه سمت راست سامانه در http://isid.research.ac.ir استفاده کنید یا با کارشناس علم‌سنجی دانشگاه خود که فهرست ایشان در وب سایت گروه علم‌سنجی و پایش به آدرس http://sci.kmu.ac.ir ، درباره علم‌سنجی، کارشناسان گروه علم‌سنجی و پایش تماس بگیرید.

 

 پرسش ۹: مرتبه علمی/مقطع/رشته تحصیلی من در سامانه به اشتباه درج شده است. برای اصلاح آن چه اقدامی باید انجام دهم؟

 

بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در بالا سمت چپ، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. موارد نقص و یا اشتباه و نیز شکل صحیح آن را در این قسمت یادداشت و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، ظرف مدت حداکثر 3 روز کاری اطلاعات شما در سامانه علم‌سنجی اصلاح می‌گردد.

 

 پرسش ۱۰: دانشکده/مرکز تحقیقات محل خدمت من در سامانه به اشتباه درج شده است. برای اصلاح آن چه اقدامی باید انجام دهم؟

 

بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در بالا سمت چپ، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. موارد نقص و یا اشتباه و نیز شکل صحیح آن را در این قسمت یادداشت و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، ظرف مدت حداکثر 3 روز کاری اطلاعات شما در سامانه علم‌سنجی اصلاح می‌گردد.

 

 پرسش ۱۱: چگونه می‌توانم لینک صفحه CV خود در سایت دانشگاه/ لینک صفحه Google Scholar/ آدرس Researcher ID خود را به این سامانه اضافه کنم؟

 

برای انجام این کار لازم است ابتدا نام خود را در سامانه جستجو و بازیابی کنید. سپس بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در گوشه بالایی سمت چپ پنجره باز شده، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. آدرس صفحه CV خود در سایت دانشگاه یا لینک صفحه Google Scholar خود یا آدرس Researcher ID خود را کپی نموده و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، لینک صفحه CV در سایت دانشگاه/ لینک صفحه Google Scholar/ آدرس Researcher ID شما طی مدت حداکثر 3 روز در پروفایل شما اضافه خواهد شد.

 

 پرسش ۱۲: من هیأت علمی نیستم ولی پژوهشگر دارای مقاله/مقالات نمایه شده در بانک اطلاعاتی SCOPUS‌ هستم. چگونه می‌توانم نام خود را در سامانه علم سنجی اضافه کنم؟

 

در حال حاضر، پوشش این سامانه مربوط به اعضای هیأت علمی رسمی، آزمایشی، طرح نیروی انسانی، ضریب K و تعهدات تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و شامل پژوهشگران غیرهیات علمی نمی‌شود.

 

 پرسش ۱۳: آیا اطلاعات اعضای هیأت علمی بازنشسته نیز در این سامانه وجود دارد؟

 

بله، اطلاعات آن دسته از اعضای هیأت علمی که پس از راه‌اندازی این سامانه یعنی از سال ۱۳۹۴ به بعد به افتخار بازنشستگی نائل شده باشند در این سامانه وجود دارد.

 

 پرسش ۱۴: ترتیب قرار گرفتن افراد در سامانه برچه اساسی است؟

 

چیدمان افراد در سامانه، به صورت پیش‌فرض براساس شاخص h-Index ایشان در بانک اطلاعاتی SCOPUS است. در صورت تمایل با کلیک بر روی فلش‌های آبی رنگ بالای سر ستون‌ها، می‌توانید ترتیب قرار گرفتن افراد در سامانه را براساس نام و نام خانوادگی، مقالات، ارجاعات و ارجاع به ازای مقاله تغییر دهید.

 

 پرسش ۱۵: من مایلم شاخص‌های علم‌سنجی یک یا چند تن از اعضای هیأت علمی و یا اساتید خود را در سامانه علم‌سنجی مشاهده کنم، آیا امکان پذیر است؟

 

در صورتی که فرد یا افراد مورد نظر شما در دانشگاه‌ها و موسسات تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور شاغل باشند، این کار به راحتی امکان پذیر است. شما برای جستجو و بازیابی فرد یا افراد مورد نظر خود می‌توانید از موتور جستجوی سامانه علم‌سنجی که در بالای صفحه قرار دارد، استفاده کنید. با درج نام فرد و یا با انتخاب هر یک از گزینه‌های دانشگاه، مرکز تحقیقاتی، مرتبه علمی، رشته و مقطع تحصیلی می‌توانید اطلاعات فرد یا افراد مورد نظر خود را مشاهده نمایید.

 

 پرسش ۱۶: عملکرد دکمه‌های عدم محاسبه ارجاعات خود، نویسندگان و کتب که در بالای ستون‌های اطلاعات در سامانه علم‌سنجی قرار دارد چیست؟

 

این دکمه‌ها به شما امکان می‌دهد که شاخص‌های استنادی اعضای هیأت علمی در بانک اطلاعاتی SCOPUS‌ را بدون در نظر گرفتن موارد خوداستنادی خود فرد، یا سایر نویسندگان همکار وی و یا موارد استناد به ایشان در کتاب‌ها مشاهده کنید. مقادیر شاخص‌های علم‌سنجی سامانه، با حذف خوداستنادی به طور منطقی کمتر و یا مساوی شاخص‌های علم‌سنجی در حالت عادی می باشد.

 

 پرسش ۱۷: من عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی هستم آیا می‌توانم خودم شخصا اطلاعات خودم را در سامانه علم‌سنجی ویرایش کنم؟

 

بله، در صورتی که کارشناس علم‌سنجی دانشگاه مربوطه نام، کدملی، آدرس ایمیل دانشگاهی و شماره تلفن همراه شما را در سامانه علم‌سنجی ثبت کرده باشد شما می‌توانید با شناسه‌ای که سیستم برای شما تعریف و ارسال کرده به سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی وارد شوید. پس از آن قادر خواهید بود که اطلاعات مربوط به خود را از پنل کاربری خود شخصا ویرایش نمایید.

 

 پرسش ۱۸: من عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی هستم ولی شناسه کاربری ورود به سیستم را دریافت نکرده و یا رمز آن را فراموش کرده‌ام چگونه می‌توانم وارد سامانه علم‌سنجی شوم؟

 

در صورتی که نام، کدملی، آدرس ایمیل دانشگاهی و شماره تلفن همراه شما به عنوان عضو هیأت علمی توسط کارشناس علم‌سنجی در سامانه ثبت شده باشد حتی در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش کرده باشید نیز می‌توانید به سامانه علم‌سنجی وارد شوید، به این منظور لازم است پس از کلیک بر گزینه ورود اعضای هیأت علمی، از گزینه فراموشی کلمه عبور استفاده نمایید. پس از آن در پنجره باز شده با درج کدملی خود، از سامانه درخواست نمایید که لینک ورود به سامانه را مجددا برای شما ارسال کند. در صورت صحت اطلاعات وارده، لینک مربوطه به آدرس پست الکترونیک دانشگاهی شما ارسال می‌شود. با کلیک بر لینک درج شده در ایمیل ارسالی می‌توانید مجددا برای خود کلمه عبور جدیدی تعریف نمایید. پس از آن قادر خواهید بود با نام کاربری کدملی و رمز عبوری که برای خود تعریف نموده‌اید وارد محیط شخصی خود در سامانه علم‌سنجی شوید.

 

 پرسش ۱۹: چگونه می توانم درخواست بروزرسانی آمار علم‌سنجی خود را ارسال دارم؟

 

در حالت معمولی نیاز به ارسال چنین درخواستی نیست چون سامانه خود به صورت منظم و چند روز یک بار آمار را بروز می‌کند. در هر صورت اگر مایل هستید آمار علم‌سنجی شما بروز شود صفحه http://isid.research.ac.ir/UserUpdateRequest.php را ببینید.

 

 پرسش ۲۰: در پروفایل ResearcherID من مقالاتی وجود دارند که در سامانه علم‎‌سنجی لحاظ نشده‌اند؟

 

لطفا توجه فرمایید مقالاتی که در پروفایل ResearcherID عضو باشند ولی جزء WoS Core Collection نباشند در محاسبات سامانه علم‌سنجی و حتی حود ISI لحاظ نمی‌شوند.

دقت فرمایید هر کسی می‌تواند هر مقاله‌ای که مایل باشد در پروفایل ResearcherID خود درج کند (حتی مقاله‌ای که هیچ ربطی به ISI ندارد) و سامانه ResearcherID هم مشکلی با این موضوع ندارد ولی در محاسبات خود فقط آنهایی را لحاظ میکند که در WoS Core Collection باشند. سامانه علم‌سنجی نیز چنین است.

پیشنهاد می شود به جای وارد کردن دستی مقالات (یا Import کردن) از روش جستجو و سپس اضافه کردن مقالات استفاده شود. یعنی ابتدا مقاله را در WoS Core Collection بیابید و سپس آن را به پروفایل خود در ResearcherID اضافه نمایند.

 

 پرسش ۲۱: در پروفایل علم‌سنجی اینجانب برای مجموعه WoS مقالاتی ذکر شده است که در پروفایل Publons اینجانب وجود ندارد. دلیل چیست؟

 

لطفا توجه فرمایید مجموع مقالات WoS شما از دو منبع تامین می‌شوند. یکی همان پروفایل Publons شما به توسط خود شما دستی بروز می‌شود و دیگری خود بانک داده WoS. یعنی شناسه‌های ResearcherID و ORCID شما در WoS جستجو شده و مقالات استخراج شده با مقالات حاصله از Publons جمع زده می‌شوند. اکثر مجلات جدیدا برای هر نویسنده حداقل شناسه ORCID را دریافت و ثبت می‌کنند لذا جستجوی مستقیم در WoS نیز نتایج بروزی حاصل می‌کند.

بدین ترتیب پوشانندگی سامانه علم‌سنجی از Publons و WoS به تنهایی بیشتر است و مقاات سامانه علم‌سنجی از هر دو کامل‌تر است.

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.